Якщо дитина стала дратівливою та має спалахи гніву…
Кризове реагування дитини і можливі способи допомоги
Якщо дитина стала дратівливою та має спалахи гніву…
(Поради для батьків дітей молодшого шкільного віку)
Що з нею відбувається:
– Якщо у дитини щось не виходить або вона не може висловити, що їй потрібно, то з’являються спалахи гніву.
– Тепер дитині є про що сумувати (як і вам), і, можливо, їй дійсно потрібно поплакати або покричати.
– Гнів – нормальна реакція на стрес. Таким чином дитина ніби доводить собі, що вона сильніша, ніж навколишнє, яке змусило її страждати.
Як допомогти:
– Така поведінка – спосіб висловити внутрішній біль, одна зі стратегій боротьби з наслідками травми. Тому ні в якому разі не потрібно проявляти агресію у відповідь.
– Навчіть дитину скидати агресію в активних іграх, або на предмети, що підходять для цих дій: подушка, папір, боксерська груша.
– Покажіть дитині техніки каналізації агресії: як гарчить лев, як тупотять бегемоти на крокодила. Добре пограти в сніжки із зім’ятого паперу, або влаштувати вдома бій подушками.
– Робіть з дитиною зарядку щодня.
– Спробуйте «почути» потреби, які стоять у дитини за спалахами гніву. Скажіть щось наприклад «Ти розізлився, бо я не купила тобі цукерок? Я не мала змоги це зробити. Ти можеш злитися, проте я можу запропонувати тобі…» Не оцінюйте саму дитину або її емоції, оцінюйте саме її вчинки.
– Помічайте найменші позитивні зміни і не скупіться на похвалу.
– Зверніть увагу на домашню атмосферу. Конфлікти в сім’ї погіршують ситуацію і можуть служити причиною для дитячої агресії.
Підготувала психолог Бабкова Яна Володимирівна